top of page

Írások

A gyermekágyról 2.

‼️3 ÓRÁNKÉNT ETETNI KELL‼️ 2.rész
Az mindenkinek világos, hogy ha csak valaki nem egy drága magánkórházban szül, akkor a szülés után rögtön enni kell vinni neki. Még jobb lenne, ha szülésre készülve a pár a kórházi táskában találna helyett jó sok üveg víznek és szendvicseknek (meg energia golyónak, banánnak, szőlőcukornak stb.) a szülés alattra és közvetlenül utánra és egy termosznyi forró pásztortáska teának is, amit lehetőleg közvetlenül a baba kibújása után kezdjünk el kortyolgatni. Ez szószerint életmentő lehet! Tudom, hogy sajnos még ma is vannak kórházak, ahol korlátozzák vagy tiltják az evést a vajúdás és a szülés alatt és közvetlenül utána, de legyünk tisztában azzal, hogy tudományos bizonyítékok vannak arra, hogy az étel és ital megvonása sok százalékkal rontja a szülés várható jó kimenetelének az esélyeit és vezető oka az első 2 órában kialakuló komplikációknak, ezért JOGUNK (alkotmányos és betegjog) van arra, hogy amennyiben rutinból vagy tudatlanságból ilyen elavult tiltással találkozunk, ennek ne fogadjunk szót. Ma Magyarországon még furán hat a szülőszobán falatozó friss család látványa, de itt az idő, hogy hozzászokjunk ehhez.
Az étellel a kórházba besiető rokonok/barátok jól teszik, ha a szülő nő legnagyobb kedvenceit viszik neki, de ha tanácstalanok vagy a kedvenc nagyon egészésgtelen, lelassítja az anyagcserét (fogja a hasat) akkor a legjobb választás mindig a LEVES! De gondoljanak arra, hogy a legtöbb helyen nincsen lehetőség még megmelegíteni sem, pedig a MELEG étel, az ami most kell. Vannak ételhordók, amik melegen is tartanak, de akinek nincsen olyan, az pl. a levet (zöldség-, húslé, krémlevesek) viheti sima termoszban és kis befőttes üvegekben, dobozokban hozzá a belevalókat pl. főtt tésztát, nokedlit, pirított kenyérkockát, lenmagot, fenyőmagot; apró sajt-, húskockákat és valami zöldet is, aprított bébispenótot, petrezselymet, koriandert, snidlinget, csírákat (ezek mind nagyon jó vérképzők). Vigyünk egy nagyobb tányért és kanalat is és ha a gyermekágyas megörül a levesünknek, akkor rögtön szedjünk is neki és etessük meg vagy jutalmul ringassuk addig a kisbabát, amíg ő eszik.
Nyári nagy melegben vagy a nagyon túlfűtött csecsemősosztályokon nem mindig esik jól a meleg étel. Akkor is igyekezzünk ne hűteni az anyukát, de olyankor jobban eshet egy madártej, gyümölcsleves, gyümölcsös tejes vagy tej nélküli (protein) turmix, friss gyümölcs és persze a golyók (1. rész).
Ha a leves mellé valami nagyon hasznosat akarunk vinni az első napokra, akkor legyen ez:
- egy hidrolátum (rózsa, citromfű, levendula, neroli), amivel bármikor "megmosakodhatunk" az ágyban fekve is és illatosnak és tisztának érezhetjük magunkat a legkomorabb magyar kórházi higiénés viszonyok között is. Ez császár után még hasznosabb lehet mint hüvelyi szülés után, mert bár felállni hamar kell, de zuhanyozni, hosszasan mosakodni még nehezebb.
- mosható vagy egyszerhasználatos (műanyagmentes) posztpartum betét megkenve kókuszzsírral, körömvirágkenőccsel, feketenadálytő krémmel, aloevera géllel, hamamelisz balzsammal, annyi, hogy akár 1-2 óránként cserélni lehessen. A fagyasztóba tevés nagyon ritkán indokolt, többször inkább ártalmas, erről inkább lebeszélnék mindenkit. Viszont ha betétcsere előtt még hidrolátumot is fújunk a gátra, csodában lesz részünk. Császár után a kötés levételét követően a hasi sebbel is csodákat művelnek ezek.
- ha maradt a szülésről orbáncfűolaj és muskotályzsálya illóolaj, akkor csak keverjük össze a kettőt (egy evőkanálnyi orbáncfűbe 1-2 csepp m.zsálya) és gyomkodjuk át vele a vállát, felkarját, mintha tésztát gyúrnánk, mert az merevedik be elsőnek a szoptatási próbálkozások alatt.
- csodát tehetnek még spriccelős flakonba töltött sós gátregeneráló folyadékok minden vécéhasználat után, súlyosabb sérülésknél, gátmetszésnél pedig a fújható plasztikus sebfedők (hasi sebre is), de persze mindennél jobb, ha elkerüljük a gátmetszést (hogy hogyan erről sok korábbi írásom, podcastom és előadásom szól).
De a legtöbbet a viselkedésünkkel tehetünk, ha a szülő nőre vagyunk kiváncsiak és nem a babára, ha kérdezünk tőle és kiváncsiak is vagyunk a válaszokra, ha akárhányszor meghallgatjuk, amit mond, mert ez a feldolgozás fontos része és sosem ítélkezünk, bagatelizálunk, terelünk, hárítunk és adunk kéretlenül tanácsot és büszkék vagyunk rá, mert akármi is történt, ő megtette, amit tudott és ezért nem a személyzetet vagy az apát illeti a dícséret, hanem őt.
Otthonszülésnél az első legfontosabb, hogy tiszteletben tartsuk a pár akaratát, hogy esetleg csak napokkal később mehetünk oda vagy ha ételre, dolgokra szükségük is van, azokat csak a küszöbig vihetjük. Otthon szerencsére senki sem tiltja a csodálatos fürdőket, ezért az előbbiek mellé érdemes különböző fürdőket is összeállítani kényeztetésnek.
És még valami: sokan panaszkodtok jogosan, hogy az ilyen ellátás csak álom, pedig tudományosan bizonyított tény, hogy akár népgazdasági haszonban is mérhető előnye van. Innentől már csak rajtunk múlik, hogy össze tudunk-e fogni ezért annyian anyák, apák, nagyszülők, jogászok, gazdasági szakemberek, lobbisták stb. hogy kiharcoljunk finanszírozott gyermekágyas gondozási alkalmakat (amire a környező országokban nagyon sok példa van).
 

bottom of page