top of page

Írások

Előtej - érett anyatej

Az előtej vagy kolosztrum már a várandósság felétől termelődik a mellben, mindig pont olyan, amilyen éppen a legoptimálisabb lenne a babának, ha megszületne. Aztán felszívódik és termelődik újabb, ahogy halad előre a várandósság. Az előtej kisebb mennyiségre mint majd az érfett anyatej lesz, de sokkal koncentráltabb a cukor-, a vitamin- és az ellenanyagtartalma. Az sem céltalan, hogy nem olyan sok, mert az első 3 napban nagyon nagy belső munkát végez az újszülött és az emésztés megterhelné a szervezetét, ezért hiba már ilyenkor pótlást adni. A kolostrum kinézetre is teljesen más mint az érett anyatej, egészen sárga, sőt narancssárga lehet.
Az érett anyatej legtöbbször a 3. napon lövell be, de minél többet van bőr-bőrön a kisbaba az első pillanattól és minél többször próbálkozhatott a szopással és ingerelte ezzel a tejleadó reflexet, annál hamarabb történik meg. Van, aki meg sem érzi. Van akinek az amúgy is megnövekedett mellei még nagyobbra duzzadnak. Van akinek fájdalmat és lázat is okoz a tejbelövellés. Császármetszés és korai szeparáció után pedig késhet, ami miatt esetleg tápszerre vagy más anya tejére szorulhat a kisbaba.
Az érett anyatej tört fehér színű, olyasmi mint a kávétejszín és ha állni hagyjuk egy pohárban, akkor szétválik egy kékes hígabb részre és egy zsíros fölre. Mert az anyatej enni és innivaló is egyben, ezért az igény szerint szoptatott csecsemőnek semmi másra, vízre sincsen mellette szüksége. Az anyatej utánozhatatlanul csodálatos, alkalmazkodik a napszakhoz, évszakhoz, betegségekhez, a baba korához. A szoptatás elején a hígabb "levest" kapja a baba és a zsírosabb tej csak a szoptatás folyamán termelődik, ezért fontos, hogy elég sokáig maradjon mellen a baba, különösen amikor még kicsi és ügyetlen és hogy ne váltogassuk sűrűn a melleket. Ha gyakran váltogatjuk a melleket, akkor mindig csak a levest kapja meg, ami csak kis időre telíti el, hamar megint éhes lesz és nem is gyarapodik megfelelően. Egy szopinál csak egy mellből szoptassunk és lehetőleg 3 óránál hamarabb ne váltsunk a másikra.
A tej mennyiségét csak szoptatással tudjuk növelni, mert csak a több inger készteti a mellünket több tej termelésére. A tejképzésért felelős hormon, a prolaktin éjszaka termelődik, ezért ha nem szoptatunk éjszaka, akkor a nappali tejmennyiség is drasztikusan csökkenni fog. A kizárólagos szoptatást egészen addig lehet folytatni, amíg a babának foga nem lesz, mert csak akkor termelődnek olyan enzimek benne, amik segítenek megemészteni más ételt is. Ez lehet, hogy 4 hónaposan történik, de lehet, hogy 1 évesen, bár átlagosan 6 hónapos korban jönnek az első fogak. Ha a hozzátáplálással megvárjuk a fogakat, akkor nem lesz szükség pürék készítésére és a kisbaba "tömésére", hanem rábízhatjuk a babára az evést, ami csodálatos szabadságot ad neki és a teste feletti kontrollt. Mi többet adhatnánk az út kezdetén gyermekeinknek, mint lelki mézet (=anyatej) és önrendelkezést (BLW)?

101701371_1646468598835977_6075112608900
103014481_1646469042169266_4232056955805
bottom of page